Hiljuti osalesid Rootsis Disco Dance maailmameistrivõistlustel Tähtvere Tantsukeskuse tantsija Michelle Uelskaja ja treener Marit Männiste. Et tegemist oli põneva kogemusega, uurisime Michelle´lt ja Maritilt muljeid ning jagame neid ka lugejatega 🙂

Algus ja lõputu “kivistamine”

Pärast mitmeid kuid ettevalmistusi trennisaalis oli aeg MM-le startida. Võistlus toimus sel korral Rootsis Örebro linnas, sinna mindi lennuki ja bussiga. Kokku koosnes Eesti koondis 18st tantsijast. 

Sellised võistlusreisid võivad kujuneda väga kulukaks, kuid sel korral oli suur vedamine, et ööbimise kulud oli minimaalsed. Tantsijate Rootsi tuttavate majas oli korter, mida saab välja rentida ning nii elati kümne tantsijaga kommuunielu kolmetoalises korteris. 

Üheks peamiseks tegevuseks võistluspäevade õhtutel oli korteris “kivistamine”.  See tähendab esinemiskostüümide kaunistamist säravate kividega, mis võttis tantsijatel kahel õhtul mitmeid tunde. Lisaks eelnev töö Eestis – Michelle “kivistas” oma kostüümi kokku ligi 24 tundi! Kostüümil on umbes 6000 pisikest kivikest.

Michelle´i särava kostüümi autor on Maris Kahre, kes tegi kostüümi umbes kuu aega.

Õhtune kostüümide “kivistamine”

Esimesed võistlusmuljed – Disco Freestyle ja “hull tase!”

Michelle´i kategooria, Disco Dance Solo, toimus teisel võistluspäeval. Esimesel päeval olid kavas Disco Freestyle ja Small Group´id (grupid kuni 7 tantsijaga). 

Disco Freestyle on stiil, kus võib kasutada akrobaatilisi elemente alates kätel seismisest lõpetades saltodega. Mariti sõnul on kategooria tase jõudnud nii kõrgele, et kui tantsija pöördega saltot ära ei tee, siis häid šansse võistlusel pole. Pöördega salto tegi disco suurvõistlusel esimene inimene umbes kolm aastat tagasi. Seega on areng olnud kiire ning tantsijate tase aina tõuseb. 

Michelle´i meelest oli freestyle üks ägedamaid kategooriaid. Eestis tegeleb freestyle´ga umbes kolm discotantsijat ning väga huvitav oli seda stiili ka laiemalt näha. 

Disco Freestyle kategooria soojendus on Mariti sõnul tema lemmikosa võistlustest – on võimas vaadata, kuidas kümme inimest teevad korraga üle platsi saltosid ning muid keerulisi elemente ja trikke.

Disco Freestyle Junior kategooria III koht

Small Group´i kategoorias sai Mariti koostatud kava Keerise tantsustuudio esituses ühe korra edasi järgmisesse vooru, mida võib nii suurel võistlusel pidada väga heaks saavutuseks.

Huvitava erinevusena toovad Michelle ja Marit välja, et võrreldes Disco Freestyle´ga oli Small Group´i kategoorias näha palju rohkem emotsioone ja väljendusrikkust – see võib tulla sellest, et freestyle´is on tantsijate fookus pigem keeruliste elementide sooritamisel ning sellel, et kedagi tantsimise käigus mitte lüüa või ise löödud saada.

Small Group Adults kategooria võitjad Taanist

Teine võistluspäev – this is it!

Teisel päeval jõudsidki kätte Disco Dance Solo kategooriad. Ettevalmistused lavale minekuks algasid tantsijatel eelmisel õhtul – ööseks pähe lokirullid, esmakordne isepruunistava kreemi kasutamine jne. 

 

Michelle´i sõnul ei olnud tal suurt esinemisnärvi ja pinget. Ta tegi end umbes poolteist tundi soojaks ning oli aeg minna lavale! See oli ainulaadne kogemus – ligi 100 inimest, kes kõik püüavad iga hinna eest kohtunikele meelde jääda. Tunglemine on meeletu. 

Laval võitles Michelle julgusega teha kava täispingega: “Kartsin, et löön kedagi või keegi lööb mind.” Mariti sõnul tuleb sellisest hirmust üle olla, kuid see tulebki mitmete võistluskogemuste käigus. 

Korraga tantsis 14 inimest, väikses grupis 6 – hiljem oli treenerite koosolekul võetud teemaks, et seda on liiga palju ning peaks tantsima väiksemates gruppides. 

Seekord ei õnnestunud karmis konkurentsis järgmisesse vooru saada – kokku said teise vooru umbes pooled tantsijad. Michelle´i sõnul peavad eesmärgid olema kõrgel – võistlusele läks ta suhtumisega: “lähen võitma”. Tegelikult oli üheks eesmärgiks saada edasi ühe korra, mis oleks olnud supertulemus, arvestades Michelle´i veel üsna lühikest tausta discotantsijana. Kindlasti oli aga seekordne osalemine väga kasulik edaspidiseks tantsuteeks, et lisada Michelle´i särale ja oskustele võistluskogemust ning teadmisi discomaailmast. 

Edasised eesmärgid ja motivatsioon

Michelle on seadnud juba edasised eesmärgid: “Tahan areneda edasi, pean töötama hüpete kõrguse ja pööretega ning võhmaga.” Mariti hinnangul on vaja koguda üha rohkem väärtuslikke võistluskogemusi: “Mida rohkem võistled, seda õigemaks kõik läheb. Michelle peab edasi töötama, ringi käima, esinema, võistlema erinevatel võistlustel, ise end analüüsima. Üks plaan on minna ka juuni lõpus Tšehhis toimuvatele Euroopa meistrivõistlustele.”

Michelle´i sõnul sai ta võistlustelt palju motivatsiooni. Üheks inspiratsiooniallikaks on Norrast pärit Aron Espeland Bye, kes on suurepärane meessoost discotantsija. Aron kiitis Michelle´i ja ütles talle julgustavaid sõnu edaspidiseks.

 

Samuti jäid võistlustelt eredalt meelde hiigelsuured karikad – ühel laste kategooria võitnud tüdrukul oli karikas sama suur nagu tema keha 🙂

Vigastused ja politsei?!

Suurvõistlustel näeb palju sellist, mida igapäevaselt ei kohta ning kokku tuleb puutuda ka ootamatute teemadega. Sealhulgas kultuurilised erinevused ja lastekaitse.

Marit ja Michelle räägivad loo Mini kids (alla 6 aastased tantsijad) kategooriast. Üks Ukraina treener treenib lapsi viimase piirini, mis toob esialgu suurepäraseid tulemusi ning imetlusväärseid sooritusi, kuid ületreenimise tulemusena on tema õpilased laste kategooriaks juba katki ega võistle enam. Rootsis on suhtumine laste treenimisse hoopis teistsugune ning nähes Ukraina treenerit lapsi venitamas ning lapsi nutmas ja karjumas, tahtsid Rootsi treenerid kutsuda politsei. Korraldaja rahustas mõlemat poolt ning seletas kultuurilisi erinevusi, kuid räägitud on ka tõsisematest meetmetest sellise treeningstiili vastu…

Siinkohal juhime lugejate tähelepanu, et kuigi tippu tõusmiseks on vajalik väga intensiivne ja järjepidev töö, ei ole selline suhtumine siiski õige ega ka vajalik. Silmapaistvad discoriigid on nt. Taani, Rootsi, Norra, Itaalia, kus suhtumine trennidesse on professionaalne, kuid siiski lapsi ja nende füüsist austav. Nende riikide edusaladusena võib välja tuua suurte treeningute arvu ning pikaajalise kogemuse – disco stiilis treenib juba teine põlvkond, kellele on edasi anda palju teadmisi ja kogemusi. 

Ka õigesti treenides võivad vigastused olla osa sportlaste elust. MM-il nägid Marit ja Michelle, kuidas üks duo partneritest kukkus esimesel tantsusekundil ega saanud enam midagi teha. Hiljem nähti tüdrukut ringi liikumas kipsiga.

Mini kids Disco Dance Solo võitja Ukrainast

Vau – mehed discotavad!

Meeldejääva ja ägedana toob Michelle välja ka meeste disco. Eestis meeste discot ei näe, MM-il oli mehi täiskasvanute veerandfinaalis umbes 20. Nende kasvu ja tugevuse (ja muidugi ka pikaajalise harjutamise) tõttu mõjuvad väga võimsalt näiteks meeste hüpped – need on jõulised ja kõrged. 

Kolmandal võistluspäeval sai näha duosid. Disco duodes on eraldi kategoorias mees-naine ja mees-mees duod ning naine-naine duod. Mees-naine duode ehk Mixed Adults kategooria võitsid taanlased. Mariti sõnul on selliseid duosid väga huvitav vaadata, eriti, kui on olemas ka omavaheline keemia. Muide, võiduduo tantsijad on paar ka eraelus.

Disco Dance Duo Mixed Adults kategooria võitjad Taanist

Mariti sõnul on duosid tantsida väga mõnus: “Naudid täiega. Sa ei ole väljas ainult enda eest, on ühine tunnetus ja ühised emotsioonid.”

Usume, et MM-i kogemus andis ühist tunnetust ja emotsioone ka Maritile ja Michelle´le. Soovime neile palju edu edaspidisteks trennideks ja kõrget lendu! 🙂